Dzień Życzliwości w naszej szkole..
22 listopada w naszej szkole obchodziliśmy szczególny dzień, DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI, który miał uwrażliwić i uświadomić nam, że należy być zawsze wobec siebie miłym, uprzejmym i życzliwym. Dzień ten był także wspaniałą okazją, do dzielenia się życzliwością, okazywania jej i niesienia pomocy w przekonaniu, że pozytywna energia, którą przekazujemy, wraca do nas!
W tym dniu towarzyszył nam żółty element stroju. Uczniowie należący do Szkolnego Klubu Wolontariusza rozdawali społeczności szkolnej symbol życzliwości - "uśmiechniętą buźkę”. Korytarze szkolne udekorowane zostały tematycznymi cytatami zaczerpniętymi z literatury oraz kartkami oderwij i podziel się miłym słowem z kolegą. „Dobrze, że jesteś...”,”Dziękuję...”, „Uśmiechnij się...”, czy „Życzę Ci miłego dnia!” - proste, bezcenne, znane wszystkim słowa, które mają wielką siłę i wiele zmieniają.
Okazją do celebrowania życzliwości było także włączenie się uczniów wraz z wychowawcami, w ogólnopolską akcję „Marzycielska Poczta” i w jej ramach wykonanie rysunków, kartek z życzeniami i listów do chorych dzieci. Powstały piękne prace, zawierające wiele ciepłych słów i życzeń z serca płynących.
Mamy nadzieję, że dzięki tym wszystkim działaniom serdeczniej spojrzymy na drugiego człowieka, z uśmiechem i radością, pamiętając, że „żyjemy naprawdę tylko wtedy, kiedy dzielimy się z ludźmi życzliwością...”.
Liczymy że, dzień życzliwości będzie w naszej szkole trwał cały rok, a nie tylko w ten jeden dzień …:)
Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych z 1973 roku. W tym właśnie roku miał miejsce konflikt pomiędzy Egiptem, a Izraelem. Wojna ta stała się impulsem dla powołania święta World Hello Day, przez dwóch młodych Amerykanów, Briana i Michaela McCormack.
Chcieli bowiem oni pokazać światu, iż walka i zawiść szkodzą, nie budują. Inicjatywa życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny.
Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jest to święto bardzo otwarte i „dla każdego”, bo żeby wziąć w nim udział wystarczy zrobić coś miłego dla osób ze swojego otoczenia.
Tradycja życzliwości jest stara, lecz wciąż żywa – czemu więc się w nią nie włączyć?
Wystarczy uśmiech, miły gest i ciepłe spojrzenie, słowa: „Dziękuję, proszę, przepraszam..”,
„Dzień dobry”, czy „Miłego dnia!”.
To nic nie kosztuje, ale dzięki temu możemy podtrzymać najdłuższą tradycję na świecie – tradycję życzliwości.